تبلیغات
آموزش سئو - کتاب انرژی بادی و طراحی و ساخت نیروگاه بادی

امروز:

کتاب انرژی بادی و طراحی و ساخت نیروگاه بادی

کتاب انرژی بادی و طراحی و ساخت نیروگاه بادی

فهرست

تاریخچه. ۶

انرژی بادی.. ۷

مزایای انرژی بادی.. ۸

ناکارآمدیهای انرژی بادی.. ۹

توان پتانسیل توربین.. ۹

توزیع سرعت باد. ۱۰

ضریب ظرفیت… ۱۰

محدودیت‌های ادواری و نفوذ. ۱۱

پیش‌بینی پذیری.. ۱۱

جاگذاری توربین.. ۱۲

بهره‌برداری از برق بادی.. ۱۲

انواع کاربردتوربین‌های بادی.. ۱۴

کاربرد غیر نیروگاهی.. ۱۴

کاربرد نیروگاهی.. ۱۵

آثار زیست محیطی.. ۱۶

تاثیرات بوم شناختی.. ۱۶

استفاده از زمین.. ۱۷

آثار بر روی حیات وحش…. ۱۷

نیروگاه بادی در آسمان.. ۱۸

بزرگترین توربین بادی جهان.. ۱۸

انرژی بادی در ایران.. ۱۸

عوامل مهم در انتخاب محل استقرار توربین‌های بادی.. ۱۹

بخش‌بندی.. ۲۰

شرایط راه اندازی و تولید. ۲۱

پره‌ها ۲۱

پیچ کنترل.. ۲۲

مسائل اقتصادی ماشینهای بادی.. ۲۷

کلیاتی درباره انرژی باد. ۴۳

تاریخچه استفاده از انرژی باد : ۴۵

منشاء باد : ۴۶

توزیع جهانی باد : ۴۷

اندازه گیری پتانسیل انرژی باد. ۴۸

قدرت باد : ۴۹

مزایای بهره برداری از انرژی باد. ۵۰

آینده انرژی باد در ایران : ۵۰

پتانسیل سنجی سطحی انرژی باد. ۵۱

بادسنجها و انواع آنها ۵۳

پتانسیل باد درایران: ۵۴

نقشه ها و اطلس های موجود باد: ۵۶

انواع کاربرد توربینهای بادی.. ۵۹

انرژی باد و محیط زیست… ۶۲

توربین های بادی.. ۶۶

مکانیزم پیدایش باد و انواع کاربردهای انرژی بادی.. ۷۷

انواع توربینهای بادی.. ۸۹

توربینهای محور افقی.. ۹۰

توربینهای محور عمودی.. ۹۱

توربین بادی بدون پره. ۹۹

فواید و مضرات انرژی بادی.. ۱۰۰

مکانیزم پیدایش باد و انواع کاربردهای انرژی بادی.. ۱۰۴

کاربردهای توربین بادی.. ۱۰۵

انواع توربینهای بادی.. ۱۱۱

توربینهای محور افقی.. ۱۱۲

توربینهای محور عمودی.. ۱۱۲

انواع روتورهای Darrieus. ۱۱۴

چرخش توربینهای بادی برپایه نیروی درگ… ۱۱۵

اجزاء اصلی توربینهای بادی محور افقی.. ۱۱۶

اجزای توربین بادی.. ۱۱۹

داخل توربین بادی به چه صورت می باشد؟. ۱۲۰

آسیاب بادی.. ۱۲۴

ظهور آسیاب بادی در اروپا ۱۲۴

مقایسه نیروی باد و نیروی آب.. ۱۲۵

انواع توربین‌های بادی.. ۱۲۵

سه نوع اصلی توربین بادی.. ۱۲۵

توربین بادی با محور افقی.. ۱۲۵

توربین‌های بادی امروزی.. ۱۲۵

توربین بادی با محور عمودی.. ۱۲۶

توربینهای بادی چگونه کار می‌کنند؟. ۱۲۶

طراحی و ساخت توربین‌های بادی.. ۱۲۷

اجزای مختلف یک توربین بادی مدرن با محور افقی.. ۱۲۷

توربین عمودی.. ۱۲۹

مزایا توربین‌های عمودی: ۱۲۹

معایب توربین‌های عمودی: ۱۲۹

توربین افقی.. ۱۳۰

مزایای توربین افقی.. ۱۳۰

توربین‌های بادی در ایران.. ۱۳۱

توربین‌های بادی کوچک… ۱۳۱

بیشترین توان.. ۱۳۱

بزرگ‌ترین مساحت جاروب‌شده. ۱۳۱

مزارع بادی و محیط زیست… ۱۳۲

مرکز تجارت جهانی بحرین.. ۱۳۲

برج فانوس دریایی دبی.. ۱۳۴

برج رودخانه پرل در چین.. ۱۳۴

انواع توربینهای بادی.. ۱۳۵

ساختار توربین های بادی.. ۱۳۸

توربينهاي بادي مدرن به دو شاخه اصلي مي‌شوند. ۱۴۳

منابع.. ۱۴۶

 

تاریخچه

قدیمی‌ترین روش استفاده از انرژی باد، به ایران باستان باز می‌گردد. برای نخستین بار، ایرانیان موفق شدند با استفاده از نیروی باد، دلو (دولاب) یا چرخ چاه را به گردش درآورده و از چاه‌های آب خود، آب را به سطح مزارع برسانند. احتمالاً نخستین ماشین بادی توسط ایرانیان باستان ساخته شده است و یونانیان برای خرد کردن دانه‌ها و مصریها، رومی‌ها و چینی‌ها برای قایقرانی و آبیاری از انرژی باد استفاده کرده‌اند.

در قرن ۱۳ این فناوری توسط سربازان صلیبی به اروپا برده شد و هلندیها فعالیت زیادی در توسعه دستگاههای بادی داشتند، بطوری که در اواسط قرن نوزدهم در حدوود ۹ هزاز ماشین بادی به منظورهای گوناگون مورد استفاده قرار می‌گرفته است. در زمان انقلاب صنعتی در اروپا استقاده از ماشینهای بادی رو به کاهش گذاشت. استفاده از انرژی باد در ایالات متحده از سال ۱۸۵۴ شروع شد. از این ماشینها بیشتر برای بالا کشیدن آب از چاههای آب و بعدها برای تولید الکتریسیته استفاده شد. بزرگترین ماشین بادی در زمان جنگ جهانی دوم توسط آمریکائیها ساخته شد.

در شوروی سابق در سال ۱۹۳۱ ماشینی بادی با محور افقی بکار انداختند که انتظار می‌رفت ۱۰۰ کیلو وات برق به شبکه بدهد. ارتفاع برج ۲۳ متر و قطر پره‌ها ۳۰٫۵ متر بود.

در ایران با توجه به وجود مناطق بادخیز طراحی و ساخت آسیابهای بادی از ۲۰۰ سال پیش از میلاد مسیح رایج بوده و هم اکنون نیز بستر مناسبی جهت گسترش بهره‌برداری از توربینهای بادی فراهم می‌باشد. مطالعات و محاسبات انجام شده در زمینه تخمین پتانسیل انرژی باددر ایران نشان داده‌اند که تنها در ۲۶ منطقه از کشور (شامل بیش از ۴۵ سایت مناسب) میزان ظرفیت اسمی سایتها، با در نظر گرفتن یک راندمان کلی ۳۳٪، در حدود ۶٫۵۰۰ مگاوات می‌باشد. و این در شرایطی است که ظرفیت اسمی کل نیروگاه‌های برق کشور در حال حاضر حدود ۷۴٫۰۰۰ مگاوات می‌باشد( تا سال ۱۳۹۴).

در سال ۲۰۰۴ میلادی تنها ۲۵ مگاوات از ۳۳٫۰۰۰ مگاوات برق تولید شده در ایران با استفاده از انرژی بادی تولید شده بود. در سال ۲۰۰۶ میلادی سهم برق تولید شده در ایران با استفاده از انرژی بادی ۴۵ مگاوات بود (رتبه سی ام در دنیا) که به نسبت سال ۲۰۰۵ رشد چهل درصدی را نشان می‌داد. در سال ۲۰۰۸ میلادی نیروگاه بادی منجیل (در استان گیلان) و بینالود (در استان خراسان رضوی)، ظرفیت ۸۲ مگاوات برق را داشته‌اند. ظرفیت برق بادی در ایران در سال ۲۰۰۹ میلادی ۱۳۰ مگاوات ساعت بوده‌است.

ایران عضو مجمع جهانی انرژی بادی می‌باشد. ایران مبالغ زیادی را در زمینه انرژی تجدیدپذیر برق بادی، سرمایه‌گذاری کرده است. میزان یارانه‌های تخصیصی در بخش برق فسیلی حدود ۷٫۳ میلیارد یورو است که مانعی جدی بر سر راه توسعه انرژی‌های تجدید پذیر به شمار می‌رود. علی‌رغم وجود یارانه‌ها، میزان ظرفیت نصب شده برق بادی تا اوایل سال ۱۳۸۷ بالغ بر ۱۲۸ مگاوات بوده است، که تولید ۳۰۷ گیگاوات ساعت برق را طی دوره ۱۳۷۳-۸۴ را به همراه داشته است. این میزان برق تولیدی سبب صرفه جویی ۴۲۵ هزار بشکه معادل نفت در بخش نیروگاهی ایران شده و در جای خود موجب کاهش یک میلیون تن انواع آلاینده‌های زیست محیطی در فاصله ۱۳۷۳-۱۳۸۴ شده است. با استفاده از اطلاعات واقعی ماهیانه بادر در استان‌های کشور و با بهره‌گیری ازمعادله چگالی وایبول، پتانسیل قابل استفاده باد در استان‌ها محاسبه شده و در نهایت کل پتانسیل برق بادی به میزان ۳٫۶ گیگاوات تخمین زده شده است. البته محاسبات دیگر تا حد ۶ گیگاوات ظرفیت را برآورد کرده‌اند. بر اساس سیاست‌های فعلی انرژی کشور، ارزش حال خالص و نرخ بازده داخلی پروژه‌های باد در سه استان گیلان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی محاسبه شده است، که تایید کننده این واقعیت است که پروژه‌های برق بادی در این سه استان از نظر اقتصادی مقرون به صرفه هستند. نتایج نشان می‌دهد که با حذف یارانه‌های انرژی پتانسیل فسیلی به همراه یک روش بازار محور، می‌توان ظرفیت انرژی بادی را به ۳٫۶ تا ۶ گیگاوات افزایش داد. این ظرفیت نصب شده می‌تواند سبب صرفه‌جویی حدود ۴۷ تا ۸۴ میلیون بشکه معادل نفت ۱۲۷۰۰۰ تا ۲۳۰۰۰۰ بشکه در روز در بخش نیروگاهی ایران شود.

انرژی بادی

توان بادی  Wind power تبدیل انرژی باد به نوعی مفید از انرژی مانند انرژی الکتریکی (با استفاده از توربین‌های بادی)، انرژی مکانیکی (مثلاً در آسیاب‌های بادی یا پمپ‌های بادی) و یا پیش‌رانش قایق‌ها و کشتی‌ها (مثلاً در قایق‌های بادبانی) است. در آسیاب‌های بادی از انرژی باد مستقیماً برای خرد کردن دانه‌ها و یا پمپ کردن آب استفاده می‌شود.

در پایان سال ۲۰۱۰، میزان ظرفیت نامی تولید برق بادی در سراسر جهان برابر ۱۹۷ گیگاوات بود.[۱] امروزه توان بادی در دنیا ظرفیت تولید سالانه ۴۳۰ تراوات ساعت انرژی الکتریکی را دارد که این میزان، ۲٫۵٪ مصرف برق دنیاست. در ۵ سال گذشته، رشد متوسط سالانه در توان بادی دنیا ۲۷٫۶٪ بوده و انتظار می‌رود که سهم باد در تولید انرژی الکتریکی دنیا تا سال ۲۰۱۳ به ۳٫۳۵٪ و تا سال ۲۰۱۸ به ۸٪ برسد.

کشورهای دانمارک با ۲۱٪ پرتغال با ۱۸٪ اسپانیا با ۱۶٪ ایرلند با ۱۴٪ و آلمان با ۹٪از نظر درصد تولید برق بادی از کل تولید انرژی الکتریکی در جایگاه‌های نخست قرار دارند. در سال ۲۰۱۱، ۸۳ کشور در دنیا از توان بادی برای تولید برق استفاده کرده‌اند.

انرژی بادی در مقادیر زیاد در مزارع بادی تولید و به شبکه الکتریکی متصل می‌شود. از توربین‌ها در تعداد کم معمولاً فقط برای تامین برق در مناطق دور افتاده استفاده می‌شود.

باد یکی از شاخصه‌های اصلی انرژی خورشیدی و هوای متحرک است و جزء کوچکی از خورشید که از تابش خورشید که از خارج به اتمسفر می‌رسد به انرژی بادتبدیل می‌شود.

اما از جمله دلایل تمایل کشورها برای افزایش ظرفیت تولید برق بادی مزایا بسیار زیاد این روش تولید انرژی الکتریکی است چراکه انرژی بادی فراوان،تجدیدپذیر و پاک است، در همه جای دنیا وجود دارد و همچنین در مقایسه با استفاده از انرژی سوخت‌های فسیلی میزان کمتری گاز گلخانه‌ای منتشر می‌کند.

منشا باد یک موضوع پیچیده‌است. از آنجاییکه زمین بطور نامساوی به وسیله نور خورشید گرم می‌شود بنابراین در قطب‌ها انرژی گرمایی کمتری نسبت بهمناطق استوایی وجود دارد همچنین درخشکی‌ها تغییرات دما با سرعت بیشتری انجام می‌پذیرد و بنابراین خشکی‌ها زمین نسبت به دریاها زودتر گرم و زودتر سرد می‌شوند. این تفاوت دمای جهانی موجب به وجود آمدن یک سیستم جهانی تبادل حرارتی خواهد شد که از سطح زمین تا هوا کره، که مانند یک سقف مصنوعی عمل می‌کند، ادامه دارد. بیشتر انرژی که در حرکت باد وجود دارد را می‌توان در سطوح بالای جو پیدا کرد جایی که سرعت مداوم باد به بیش از ۱۶۰ کیلومتر در ساعت می‌رسد و سرانجام باد انرژی خود را در اثر اصطکاک با سطح زمین و جو از دست می‌دهد.

یک برآورد کلی اینگونه می‌گوید که ۷۲ تراوات (TW) انرژی باد بر روی زمین وجود دارد که پتانسیل تبدیل به انرژی الکتریکی را دارد و این مقدار قابل ترقی نیز هست.

مزایای انرژی بادی

نوشته کتاب انرژی بادی و طراحی و ساخت نیروگاه بادی اولین بار در یک وی دو - خرید و فروش فایل پدیدار شد.

لطفا از لینک زیر دانلود کنید دانلود فایل


نوشته شده در : سه شنبه 2 آبان 1396  توسط : عاطفه جهاندیده.    نظرات() .

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر